Poveda

O filmu

Životopisný film vypráví příběh Pedra Povedy (Linares, 1874 – Madrid, 1936), houževnatého a inovativního kněze, který na počátku 20. století razil nové cesty vzdělávání a zasazoval se o práva žen.


Povedovy úspěchy ve vzdělávání chudých negramotných dětí žijících v jeskyních Guadix v jižním Španělsku narážejí na tvrdý odpor společnosti. 

Musí se přestěhovat do Covadongy v severních horách. Tam zakládá nové křesťanské hnutí vedené mladými ženami, které se stane Tereziánským sdružením. Při jeho rozvoji se spoléhá na mladou Pepitu Segovii, jednu z prvních žen své doby, která získala univerzitní titul v oboru pedagogiky.

Poveda pokračuje ve své práci navzdory společenským a politickým otřesům, které se na počátku třicátých let vyostřily a přerostly v občanskou válku. Poveda, muž míru a dialogu, se ocitá uprostřed konfliktu, obětuje svůj život pro svou víru a zanechává po sobě odkaz světla a naděje.

Byl zavražděn na počátku španělské občanské války. V roce 1974 mu UNESCO udělilo titul „pedagog a humanista“ a v roce 2003 ho papež Jan Pavel II. kanonizoval.

Španělsko | 2016 | 116 min.

Režie: Pablo Moreno

Kategorie: Filmy o svatých / životopisné, Křesťanské filmy

cs_CZ